Zaburzenia i choroby psychiczne występują nie tylko u osób dorosłych. Mogą zdarzyć się także u dzieci, choć czasem trudno je rozpoznać. Psychiatra dziecięcy jest lekarzem specjalistą, wykwalifikowanym w pracy z dziećmi, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń psychicznych u osób poniżej 18 roku życia. Aby udać się z dzieckiem do psychiatry, nie trzeba mieć skierowania od innego lekarza, dlatego można zgłosić się bezpośrednio do wyspecjalizowanej poradni.
Czym zajmuje się psychiatra dziecięcy?
Psychiatra dziecięcy to lekarz medycyny po specjalizacji psychiatrii dzieci i młodzieży. Głównym zadaniem lekarza jest diagnostyka i leczenie całego spektrum zaburzeń i chorób psychicznych, występujących w wieku rozwojowym. Psychiatra dziecięcy posiada uprawnienia do wystawiania recept i kierowania najmłodszych na dodatkowe badania diagnostyczne lub psychoterapię.
Kiedy warto zgłosić się do psychiatry dziecięcego?
Do psychiatry dziecięcego trzeba się udać, kiedy dziecko wykazuje zaburzenia zachowania czy zaburzenia lękowe, a także gdy nie reaguje bądź nadmiernie reaguje na bodźce. Wiele zaburzeń psychicznych ma swój początek już w okresie dzieciństwa, jednak czasem trudno jest zauważyć pierwsze sygnały. Jeżeli w zachowaniu najmłodszych występują nieprawidłowości, które wzbudzają niepokój, warto konsultować zachowanie dziecka także z opiekunami czy pedagogami w szkole lub przedszkolu.
Wskazaniem do konsultacji ze specjalistą są między innymi:
- zaburzenia ze spektrum autyzmu
- doświadczanie silnych lęków i fobii
- tiki nerwowe i natręctwa
- moczenie się w nocy nieadekwatne do wieku dziecka
- nadpobudliwość psychoruchowa
- obniżenia nastroju, depresja
- upośledzenia umysłowe
- uzależnienia
- znaczna nagła zmiana w zachowaniu dziecka, która nie pasuje do jego dotychczasowego charakteru
- wycofanie społeczne, unikanie kontaktów
- zachowania agresywne
Jak wygląda wizyta u psychiatry dziecięcego w „Akogo med” w Warszawie?
Podczas pierwszej wizyty w klinice z dzieckiem lekarz przeprowadzi dokładny wywiad zarówno z pacjentem, jak i jego opiekunami. W celu poprawnej diagnostyki należy szczerze odpowiadać na pytania lekarza, dotyczące nieprawidłowych zachowań dziecka oraz innych niepokojących symptomów. Na podstawie wywiadu lekarz ocenia stan pacjenta i może wprowadzić leczenie farmakologiczne oraz zalecić psychoterapię, a nawet skierować młodego pacjenta do szpitala, jeżeli uzna że jest taka potrzeba. Czasem do prawidłowej diagnostyki potrzebne może być zrealizowanie kilku wizyt w gabinecie. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza zarówno przez dziecko jak i jego opiekunów.
Do psychiatry dziecięcego można zapisać się z dzieckiem do przychodni „Akogo med”, znajdującej się przy ulicy Gwiaździstej w Warszawie. Zapoznaj się także z ofertą pulmonologa dziecięcego!